Pro odborníky

GALERIE: Soutěž TONDACH PÁLENÁ STŘECHA 2019 zná své vítěze

Wienerberger, největší tuzemský výrobce českých pálených tašek, vyhlásil ve čtvrtek 26. listopadu 2020 výsledky 15. ročníku soutěže Tondach PÁLENÁ STŘECHA 2019. Oproti minulým ročníkům došlo z důvodu epidemiologické situace v České republice ke zveřejnění výsledků později a zcela jinou formou. Streamovanou on-line party moderovala Iva Pazderková. Do soutěže se přihlásilo rekordních 240 realizací střech z pálené krytiny Tondach. 

Soutěž byla určena pro střechy pokryté keramickým střešním systémem Tondach, které byly realizovány v období od 1. 12. 2018 do 31. 12. 2019 na území České republiky. Vysoký počet a rozmanitost prací, které se v soutěži sešly, jsou dokladem šikovnosti českých pokrývačů i schopnosti značky Tondach nabídnout pro každou realizaci odpovídající materiál. Značka pálené střešní krytiny Tondach zahrnuje širokou škálu modelů střešních tašek a barevných provedení od moderních pro tradiční včetně doplňků a příslušenství.

„Letošní klání o tu nejlepší realizaci šikmé střechy Tondach bylo charakteristické nejen velkým zájmem ze strany pokrývačských firem, ale také vysokou kvalitou přihlášených projektů. Oceněné střechy byly technicky složité a zároveň perfektně řemeslně provedené. Je skvělé sledovat, jak se úroveň a kvalita projektů v soutěži každý rok zvyšuje,“ uvádí Ing. Vít Jirkovský, ředitel rozvoje služeb Wienerberger s.r.o. a člen poroty soutěže Pálená střecha Tondach. „Máme velkou radost z toho, že pokrývačské řemeslo rozhodně není zapomenuto a věřím, že řemeslný um současné generace bude úspěšně předán i té následující,“ dodává Vít Jirkovský.

Ocenění v soutěži je spojeno s odměnou ve formě 7 palet základní tašky Tondach pro vítěze v jednotlivých kategoriích, 5 palet základní tašky Tondach pro každé druhé místo a 3 palety základní tašky Tondach pro třetí místa.

Výsledky Pálená střecha Tondach 2019:

 Kategorie „Rodinné domy a obytné stavby“

1. místo: střecha na rodinném domě v Hlincové Hoře realizovaná firmou Střechy M&D z Kamenice nad Lipou. Jednalo se o celkovou sanaci střešního pláště na rodinném domě, pro kterou byla použita Falcovka 11 s břidlicově černou glazurou. Porota ocenila pečlivé provedení všech prací a také náročných detailů u velmi členité střechy.

2. místo: střecha bytového domu Palác Dlouhá v Praze 1 realizovaná firmou Střechy Novák s.r.o. z Kolína s prejzovou krytinou.

3. místo: bylo uděleno dvěma realizacím. První je střecha na rodinném domě ve Varnsdorfu s krytinou Stodo 12, glazura kaštanově hnědá. Realizace firmy David Blažej z Dolního Podluží byla vybrána jako ukázkové provedení střechy, reprezentující módní trend střech s nízkým sklonem. Druhou je střecha na rodinném domě v Horním Třešňovci od firmy Mojmír Bureš ze Starého Města u Moravské Třebové.  Taška Figaro 11 s černou glazurou Amadeus vhodně doplňuje stavbu s charakterem klasické horské roubenky.

Kategorie „Veřejně prospěšné stavby“

1. místo: na nejvyšší příčce se umístila střecha radnice v Šumperku realizovaná firmou H & B delta, s.r.o., Vsetín. Bobrovka režná v šupinovém krytí si zde musela poradit s přechody sklonů, různými úhly i množstvím vikýřů. 

2. místo: střecha bytového domu s komerčními prostory v Hrotovicích. Cenu si za ni převzal pan Josef Vostal z Kramolína, když porota ocenila propojení moderní architektury s moderní pálenou střešní taškou Figaro 11 v černé engobě.

3. místo: firma H & B delta, s.r.o., ze Vsetína za střechu radnice a spořitelny v Krnově. Pro tuto výjimečnou zakázku na secesním objektu byla z Rakouska dovezena glazovaná zelená taška Landdach z portfolia Wienerberger.

Kategorie „Historické stavby“

1. místo: cenu nejvyšší získala střecha Prašné věže Mihulka na Pražském hradě realizovaná firmou Krolan s.r.o. ze Šestajovic. Malý prejz, který kryje kuželovou střechu, je použit v provedení antik, aby u historického objektu navozoval dojem zestárlé krytiny. Porota zde ocenila náročnou řemeslnou práci s prejzem stejně jako precizní provedení všech detailů a sbíhání ve vrcholu.

2. místo: patří firmě Tesmo, s.r.o. z Plzně a Vertigo Písek s.r.o. za střechu na kostele svatého Jana Křtitele v Paštikách. Velký prejz na barokním krovu ukládaný do malty realizovaly firmy společně jako sdružení. 

3. místo: střecha renesančního zámku v Dolních Břežanech u Prahy, kterou realizovala firma Střechy Svoboda a syn s.r.o. z Nové Říše. Také zde je použit velký prejz režný a porota ocenila zejména položení prejzu na apsidě novorománské kaple sv. Máří Magdaleny, která je součástí komplexu.

Posouzení přihlášených realizací z hlediska kvality provedení a propracování detailů provedla odborná porota v čele s profesorem Ing. Miloslavem Novotným, CSc. (VUT Brno, FAST). Dalšími členy byli Ing. Alena Georgiadisová, odborná redaktorka, Ing. Lenka Hanzalová, Ph.D., ČVUT Praha, Ing. Eva Hellerová, autorizovaný inženýr a soudní znalec, specialista na střechy a střešní pláště, Ing. Miroslav Kaliba, projektová kancelář DESIGN SERVIS, Jaroslav Kousal, Cech KPT ČR, PhDr. Jiří Kučera, časopis Stavitel a zástupci společnosti Wienerberger.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*