Stavba domu

Jak se staví z cihel – 2. díl: Není nikdy špatné vzít si na pomoc zedníka – profesionála

SERIÁL – Zednické práce jsou považovány za jednu z přístupnějších stavebních dovedností, a proto si je chce vyzkoušet mnoho stavitelů svépomocí. Není to však úkol, který by se měl brát na lehkou váhu, zejména pokud stavíte nosné stěny.

Nejjednodušší cestou ke skvělým výsledkům je najmout si dobrého zedníka. Využití zkušeného řemeslníka může být i ekonomicky výhodné, protože pravděpodobně urychlí stavbu a minimalizuje chyby.

Pokud se ovšem chcete pustit do náročného zednického projektu, má smysl si to natrénovat. I ten nejsebevědomější kutil se bude muset nejprve s tímto procesem seznámit.

Napřed potrénovat

Vyzkoušet si stavbu zahradní zdi je skvělý začátek. Naučíte se vše od vytyčení půdorysu a udržování vodorovnosti a pravoúhlosti až po míchání malty, podsypávání cihel a úhledné dokončování spár.

Před zahájením projektu je třeba zjistit počet potřebných cihel. Standardní typy mají rozměry 215 mm x 102,5 mm x 65 mm. Tuzemští výrobci cihel na svých stránkách umožňují přesný výpočet, a i plánky kladení cihel. Přesto jen orientačně: Abyste získali přesnou představu o počtu potřebných cihel, musíte počítat také s 10 mm maltovým ložem. Chcete-li tedy dospět ke správným výpočtům, zadejte velikost cihel jako 225 mm x 102,5 mm x 75 mm pro standardní výrobky.

Poté budete chtít připočítat rezervu na řezy a odpad. Obvykle byste mohli nadhodnotit objednávku o 5 % pro stěnu domu nebo garáže, kde budou stavební otvory (například okna). U obyčejné zahradní zdi vám může stačit méně.

Co budete potřebovat:
Cihlovou stěrku
Staré prkno
Páskový metr
Vodováhu
Cihla/šňůra
Lopata
Kladivo
Svorník
Tuhý kartáč

Stavba zdi v 11 krocích

Krok 1: Začněte cihlovou zeď v rozích
Nejprve si rozložte cihly na obou koncích zdi, kde budou začínat sloupy. To by mělo být provedeno až po přípravě všech potřebných základů. Pomocí provázkové čáry vytvořte rovnou vodicí linii ve výšce cihel mezi oběma vnějšími cihlami.

Krok 2: Namíchejte cement
Následně na staré prkno navršte pět lopat plných písku a jednu cementu. Promíchejte lopatou, aby se směs vytvořila jednotnou barvu. Vytvořte ve středu prohlubeň, nalijte vodu a promíchejte. Postup opakujte, abyste získali hladkou, krémovou strukturu, která je mokrá, ale ne příliš sypká.

Krok 3: Položení první vrstvy podkladní malty
Dále byste měli položit 1-2 cm maltové lože podél linie provázku. Začněte na jednom konci, položte první cihlu a mírně poklepejte, aby se „uložila“. Jeden konec další cihly „namažte“ maltou a přiložte ji k první cihle. Postup opakujte podle vodicí linie.

Krok 4: Vytvoření cihlových pilířů
V místě, kde chcete, aby začínaly pilíře, přiložte cihlu bokem ke konci zdi. Jak budete stavět zeď, každý následující řádek cihel pilíře musí být položen v opačném směru.

Krok 5: Řezání cihel
Při stavbě pilířů budete muset v některých řadách položit poloviční cihly. Chcete-li provést řez, položte cihlu na bok, umístěte svorník v místě rozdělení a silně udeřte do hlavy paličkovým kladivem. Napoprvé by se měla rozštípnout čistě.

Krok 6: Držte pilíře o jeden řádek napřed
Pilíře stavte vždy alespoň o jeden stupeň výše než zbytek zdi. Při stavbě posouvejte provázkovou linii nahoru a zapusťte ji do malty na pilířích. V případě natahovací vazby by měl být konec každé cihly nad středem cihly pod ní.

Krok 7: Ujistěte se, že dodržujete 10 mm maltové spáry
Vodorovné a svislé maltové spáry by měly mít tloušťku 10 mm. U standardních cihel by mělo být 75 mm od vrcholu každé cihly k vrcholu té pod ní. Pokud vaše cihly rychle nasáknou vlhkost, možná budete chtít „spárovat“ (krok 10) za pochodu.

Krok 8: Přidání vyrovnávacího kamene
Až se dostanete na vrchol pilířů, budete možná chtít přidat zakončovací vrstvu. Příjemný efekt můžete také vytvořit s menšími náklady tím, že cihly po stranách zapracujete do malty.

Krok 9: Ozdobný cihlový pás
Přidání této poslední vrstvy je atraktivní možností, jak završit hlavní část zahradní zdi. Cihly otočte svisle a položte je po celé délce. Použijte druhou, vyšší řadu provázků, abyste zachovali jednotný povrch.

Krok 10: Dokončete maltou
K dokončení maltových lůžek použijte zaoblenou hranu spárovacího nástroje na cihly, kterým maltu zapracujete do spár. Začněte s vodorovnými liniemi a pokračujte svislými – tak se snadněji odstraní přebytečná malta.

Krok 11: Vyčistěte cihlu kartáčem
Nakonec hotovou zeď jemně přejeďte kartáčem a očistěte od malty, než zaschne. Ke smytí cementu z podlahy můžete použít vodu, ale nezapomeňte ji držet dál od nově postavené zdi!

Také si přečtěte: Jak se staví z cihel – 1. díl: Typy cihel a jejich výroba

-red-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*